Wyróżnienie

Written by Anna M. Damasiewicz

4 grudnia 2018

Każdy lubi, gdy jego praca zostanie doceniona. Szczególnie gdy zyskuje to realny, namacalny wymiar. A już nade wszystko cieszy, gdy uznanie dotyczy twórcy, który z natury rzeczy pracuje w odosobnieniu, skupieniu i oddaleniu. Poznać go można niemal wyłącznie po owocach 🙂

I oto w roku 100-lecia odzyskania niepodległości spotkało mnie właśnie coś wyjątkowego. Otóż 28 listopada 2018 roku otrzymałam Brązowy Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne i popularyzowanie historii Polski. Przyznam, że nie spodziewałam się, że doświadczę czegoś takiego. A jednak! Wnioskodawcą było Wydawnictwo Bellona, a uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie.

Na domiar wszystkiego, zostało mi wręczone także inne odznaczenie. Wydawnictwo Bellona uhonorowało mnie medalem wybitym z okazji 100-lecia swojego istnienia. Medal otrzymałam w uznaniu za wieloletnią współpracę z tym zasłużonym domem wydawniczym. Faktem jest, że zaprojektowałam dla Bellony już setki okładek 🙂

A zatem koniec roku 2018 przyniósł mi chwile radości, które rozproszyły listopadowy mrok i umocniły mnie w przekonaniu o sensie i celowości mojej wieloletniej pracy twórczej.

Powiązane artykuły

OD-słowność

OD-słowność

Ponad dwa tysiące. Dużo czy mało? Cóż, to zależy. Ale jeśli dodam, że ponad dwa tysiące projektów okładek, to chyba zmienia postać rzeczy. Gdyby te książki ustawić, jedna obok drugiej, na półkach, to naprawdę zajęłyby niemało miejsca.

Trendy w projektowaniu okładek 2019

Trendy w projektowaniu okładek 2019

Podobnie jak w innych dziedzinach sztuki, także w projektowaniu okładek książkowych można wyróżnić pewne tendencje, które obowiązują przez jakiś czas, z reguły rok-dwa, by później ustąpić miejsca czemuś zupełnie nowemu. A prawdę mówiąc – może nie całkiem nowemu, bo wiadomo powszechnie, że wszystko już było.